MASZYNY ROLNICZE MANDAM
Producent maszyn rolniczych Mandam stawia na wysokiej jakości produkty, kompleksową obsługę klienta i fachowy serwis. Priorytetem jest też dostosowanie osprzętu maszyn do rodzaju gleby w danym regionie, co sprawia, że maszyny rolnicze pracują wydajnie i niezawodnie przez długi czas. Nie mniej ważnym aspektem dla Mandam jest ochrona środowiska. Wszystko to sprawia, że Mandam jest najlepszym partnerem dla współczesnego rolnictwa. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do nawiązania współpracy. Przedstawiciele firmy chętnie opowiedzą o dostępnym asortymencie i jego specyfikacji technicznej.
BRONY
Brony talerzowe to maszyna rolnicza niezbędna do uprawy pożniwnej, wymieszania resztek pożniwnych, ale też niezastąpiona jako agregat doprawiający przed siewem. Brony talerzowe marki Mandam to bezobsługowe łożyska, talerze ze stali borowej mocowane na zabezpieczeniach gumowych lub na amortyzatorach sprężynowych, regulowana odległość wału za maszyną, a także szeroki asortyment wyposażenia dodatkowego.
Brony talerzowe TAL-C przeznaczone są do uprawy pożniwnej jako agregat doprawiający przed siewem. Zastosowanie amortyzowanych sprężynowo zespołów roboczych, w oparciu o resor o wymiarach 100×13, sprawiło, że model doskonale sprawdza się na zakamienionych glebach. Brony talerzowe TAL-C to bezobsługowe łożyska, do których przymocowane są talerze uzębione o średnicy fi 560 mm ze stali borowej. To także mocne sprężyny zabezpieczające każdy talerz, które są usztywniona i stabilizowana specjalną płytką od spodu ramy. Standardowo brony talerzowe TAL-C są wyposażone w ekrany boczne oraz ekran pomiędzy talerzami, co chroni drugi rząd talerzy przed przyjmowaniem na siebie zbyt dużej masy ziemi. Ponadto brony zostały zaprojektowane tak, by umożliwić swobodny dobór maszyn do ciągnika (szerokości robocze mają zakres od 2,50m do 6,00m), a także by móc wyposażyć je w opcjonalne dodatki, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Producent maszyn rolniczych Mandam proponuje również brony talerzowe na kołach TAL-K. Są one wyposażone w zabezpieczenie sprężynowe, a także w zintegrowane podwozie jezdne umiejscowione pomiędzy drugim rzędem talerzy a wałem. Taka konstrukcja pozwala uniknąć drgań i wibracji przenoszonych z ciągnika na bronę talerzową. Brony talerzowe z serii TAL-K zapewniają wysoką jakość mieszania i wyrównania, dzięki sprawdzonemu systemowi talerzy na bezobsługowych łożyskach. Szeroka gama wałów zapewnia prawidłowe rozdrobnienie i wyrównanie pola pod siew. Warto wiedzieć, że zastosowana w bronach TAL-K hydrauliczna regulacja głębokości pracy znacząco ułatwia ustawienie głębokości pracy maszyn, co ma ogromnie znaczenie w trudnych warunkach i pozwala na szybką uprawę ścierniska.
Brony talerzowe GAL-E
Brony talerzowe GAL-C są stosowane do podcięcia i wymieszania ściernisk oraz pozostałości pożniwnych. Dwa rzędy talerzy o średnicy fi 560 mm pozwalają skutecznie podcinać i mieszać pozostałości roślinne. Wykorzystane w bronach talerzowych typu GAL-C zabezpieczenie gumowe na bezobsługowych piastach umożliwia dokładne i skuteczne pocięcie resztek słomy uzębionymi agresywnymi talerzami wykonanymi ze stali borowej. Szerokości robocze w zakresie od 2,50 m do 6,00 m pozwalają na dopasowanie maszyny do ciągników o różnych mocach. Z kolei wielostopniowa regulacja zabezpieczenia dwoma sworzniami z płytkami stabilizacyjnymi pozwala ustawiać głębokość pracy. Maszyna w podstawowej wersji jest wyposażona w amortyzowane ekrany boczne oraz ekran pomiędzy talerzami chroniący drugi rząd talerzy przed przyjmowaniem na siebie zbyt dużej masy ziemi. Producent maszyn rolniczych Mandam umożliwia jednak dołożenie opcjonalnego wyposażenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Brony talerzowe GAL-M
Brony talerzowe na kołach GAL-K zostały zaprojektowane tak, aby wykluczyć drgania, podskoki i wibracje przenoszone z ciągnika na bronę talerzową. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu podwoziu jezdnemu, które umiejscowione jest pomiędzy drugim rzędem talerzy a wałem. System talerzy umocowanych na bezobsługowych piastach zapewnia z kolei wysoką jakość wymieszania resztek pożniwnych. Brony talerzowe na kołach GAL-K to także resorowane ekrany boczne, środkowy ekran pomiędzy talerzami oraz hydrauliczna regulacja głębokości roboczej. Ponadto producent maszyn rolniczych Mandam proponuje 10 różnych wałów, dzięki czemu można dowolnie skonfigurować maszynę.
Brony talerzowe na kołach GAL-K HD zostały zaprojektowane tak, aby wykluczyć drgania, podskoki i wibracje przenoszone z ciągnika na bronę talerzową. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu podwoziu jezdnemu, które umiejscowione jest pomiędzy drugim rzędem talerzy a wałem. System talerzy umocowanych na bezobsługowych piastach zapewnia z kolei wysoką jakość wymieszania resztek pożniwnych. Brony talerzowe na kołach GAL-K to także resorowane ekrany boczne, środkowy ekran pomiędzy talerzami oraz hydrauliczna regulacja głębokości roboczej. Ponadto producent maszyn rolniczych Mandam proponuje 10 różnych wałów, dzięki czemu można dowolnie skonfigurować maszynę.
GAL-K XL to nasz nowy model ciągnionej brony talerzowej, przeznaczony do ciągników średniej mocy. Charakterystyczną cechą serii XL jest trzyczęściowy mechanizm składania ramy, podczas gdy inne brony talerzowe MANDAM składają się z dwóch sekcji (skrzydeł). Zapewnia to kompaktowe wymiary transportowe dla maszyn o szerokości roboczej do 7,5 m, bez konieczności stosowania dedykowanego podwozia transportowego, które jest niezbędne w przypadku maszyn o szerokości 8, 10 i 12 m. Sekcje wałów posiadają niezależny mechanizm składania, zapewniający lepsze rozłożenie maszy całej konstrukcji, i zarazem odciążające tamy z elementami roboczymi. Rozstaw rzędów talerzy zwiększono do 1000mm, co również poprawia jakość pracy w trudnych warunkach. Hydrauliczna regulacja głębokości roboczej, zawieszenie podwozia i koła o szerokości 620 mm stanowią wyposażenie standardowe. Bezobsługowe piasty MANDAM z 5-letnią gwarancją w połączeniu z różnorodnością dostępnych talerzy zapewniają wyjątkową wydajność pracy. Do wyboru jest 10 różnych wałów oraz wiele innych akcesoriów, co zapewnia duże możliwości konfiguracyjne.Maszyny serii XL dostępne są w szerokościach roboczych 5 m i 7,5 m.
Doskonałym uzupełnieniem bron talerzowych jest wał nożowy o średnicy fi 380 mm, który może być zamontowany bezpośrednio przed broną talerzową, jak również na TURze ciągnika. Proponowane przez Mandam wały nożowe są zbudowane z sześciu segmentów, na których zamontowane są noże tnące wykonane z 8 mm hardoxu. Wały te świetnie sobie radzą z cięciem słomy i resztek pożniwnych, ale też ze zwalczaniem omacnicy prosowianki.
Opis wkrótce
GŁĘBOSZE I PŁUGI DŁUTOWE
Pługi dłutowe marki Mandam to solidna i wytrzymała konstrukcja, dzięki czemu można pracować z ich wykorzystaniem nawet w trudnych warunkach glebowych, w tym na twardym podłożu oraz na glebach z resztkami pożniwnymi. Pługi dłutowe zostały skonstruowane tak, aby sięgać nawet do warstwy podornej, co pozwala glebie oddychać i co poprawia przesiąkanie wody. W efekcie możliwe jest ożywienie gleby, co sprzyja szybszemu wzrostowi roślin. Pługi dłutowe, podobnie jak pługi obracalne do tradycyjnej orki, są jedną z nowszych propozycji producenta maszyn rolniczych Mandam, ale już zdążyły zyskać uznanie klientów.
Opis wkrótce.
Głębosze firmy Mandam o symbolach MG są narzędziami zapewniającymi głębokie spulchnienie gleby bez naruszenia jej warstwowej struktury i likwiduje podeszwę płużną. Dzięki tej maszynie uzyskuje się napowietrzenie i nawodnienie dolnych warstw gleby, operację tą wykonuje się co 3 – 4 lata szczególnie na polach, gdzie woda stoi na powierzchni. Mandam proponuje głębosze z wałem rurowym fi 540 mm (seria MGW) i bez wałów (seria MG) z zabezpieczeniem śrubowym. Opcjonalnie oferowane są Krety – ciężarki dopinane do zębów głębosza zapewniające lepszą cyrkulację wody w glebie.
Głębosze MGP jest to narzędzie zapewniające głębokie spulchnienie gleby bez naruszenia jej warstwowej struktury i likwiduje podeszwę płużną. Dzięki tej maszynie uzyskuje się napowietrzenie i nawodnienie dolnych warstw gleby, operację tą wykonuje się co 3 – 4 lata szczególnie na polach, gdzie woda stoi na powierzchni. MGP to głębosz o specjalnie wygiętych zębach zapewniających lepsze podcięcie gleby, a finalnie lepszą cyrkulację wody. Maszyna o symbolu MGP wyposażona jest w sprzęg mechaniczny do zagregowania z innym urządzeniem np. broną talerzową lub agregatem siewnym. MGPH posiada sprzęg hydrauliczny. Zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją techniczną.
Głębosz z zabezpieczeniem non-stop DIG
DIG to nowa linia głęboszy Mandam. Wyposażone w hydropneumatyczne zabezpieczenie zębów
non-stop, zapewniają efektywną pracę w trudnych warunkach. Mechanizm zabezpieczenia, jak i
sam układ roboczy, pochodzą ze sprawdzonego pługu dłutowego Mandam GROT.
Pługi dłutowe Grot są produkowane w dwóch szerokościach roboczych z zabezpieczeniem na śrubę zrywalną lub siłownik. Umożliwiają szybką i tanią pracę zastępującą tradycyjny pług. Pługi dłutowe mogą pracować na dużych głębokościach, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach glebowych. Układ roboczy z regulowanymi lemieszami bocznymi i wymiennym dwustronnym dłutem. Przy dużej głębokości pracy pługów dłutowych dochodzi do zerwania twardych warstw glebowych gdzie pole jest równo spulchnione, a resztki pożniwne przykryte. Zastosowanie pługa dłutowego pozwala bardzo skutecznie zlikwidować rozlewiska wodne na polu powodując lepsze podsiąkanie i ukorzenienie się roślin. Zalety pługa dłutowego wynikają z możliwości jazdy z dużą prędkością do 12km/h, co znacznie obniża koszty produkcji rolnej i sprzyja szybkiemu procesowi obróbki pola. Dużą wygodę pracy stanowi zastosowanie przez firmę Mandam regulacji wału, która polega na możliwości odsuwania i przybliżania wału w stosunku do ramy maszyny. Podwójny wał zębaty zapewnia lepsze napowietrzenie gleby po przejeździe maszyny. Pługi dłutowe w ramach modelu Grot standardowo wyposażone są w hydrauliczną regulację głębokości pracy. Za dopłatą każdy klient może zakupić dodatkowe wałki lub ekrany boczne, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
KULTYWATORY
Kultywator dłutowy Gruber KUS produkowany przez firmę MANDAM oferowany jest z zabezpieczeniem bolcowym (śruba zrywalna) lub NON-STOP (sprężyna). Kultywatory zębowe dłutowe składają się z zębów roboczych usytuowanych w dwóch rzędach, z talerzy zębatych fi 465 mm i w zależności od wybranych z opcji: z jednego lub z dwóch wałów roboczych. Dzięki wysokiemu prześwitowi 850 mm oraz dużym odstępom pomiędzy zębami roboczymi, agregaty mogą pracować na polach o dużej pozostałości roślinnej. Szeroko tnące podcinacze są tak skonstruowane, że podcinają całą powierzchnię pola, na którym maszyna pracuje. Rozmieszczone za nimi wypukłe talerze wyrównują powierzchnię pola. Duża różnorodność wałów pozwalająca dobrać odpowiedni do rodzajów gleby służy do optymalnego ustawienia głębokości pracy agregatu i powtórnego ugniecenia gruntu.
Kultywatory dłutowe Gruber są polecane przede wszystkim do podcięcia i wymieszania ścierniska, jak również do spulchniania gleby, dokładnego wymieszania nawozów i poplonów z glebą, jak również do niszczenia chwastów.
Maszyny rolnicze z serii Mandam TOP to kompaktowe 3-rzędowe kultywatory dłutowe, występujące z zabezpieczeniem bolcowym (śruba zrywalna) lub NON-STOP (podwójna sprężyna). Kultywatory dłutowe służą do płytkiej lub głębokiej uprawy gleby (do 30cm). Jednocześnie duży prześwit pod ramą pozwala na uprawę bez zapychania przy dużych ilościach resztek pożniwnych. Szeroka gama szerokości roboczych ułatwia dobór odpowiedniej maszyny do ciągnika o mniejszych lub większych mocach. Możliwość zastosowania wózka jezdnego do wszystkich szerokości roboczych znacznie ułatwia transport maszyny na pole. Belka z naprzemiennie ustawionymi talerzami, za zębami kultywatora, skutecznie zapewnia pola po pracy przedniej sekcji. Bardzo szeroki wachlarz wałów doprawiających do wyboru pod odpowiednie rodzaje upraw został opracowany z myślą o wydajnej i konsekwentnej uprawie gleby.
Kultywator dłutowy SPEC HD to kompaktowy 3-rzędowy kultywator do pracy zarówno płytkiej jak i głębokiej. Kształt sierpowaty grządzieli ułatwia zagłębianie się elementu roboczego co wydatnie obniża zapotrzebowanie mocy ciągnika i znacznie obniża zużycie paliwa w stosunku do jego nominalnych wartości. Kultywatory dłutowe SPEC HD z oferty producenta maszyn rolniczych Mandam występuje tylko z zabezpieczeniem NON-STOP (podwójna sprężyna) w wersji 3m, 4m i 4,8m, gdzie maszyny powyżej 3m są składane hydraulicznie. Zarówno szerokość 3m i 4m może być wyposażona w wózek transportowy. Największy z oferowanych kultywatorów posiada zintegrowany układ jezdny. Belka z naprzemiennie ustawionymi talerzami, skutecznie zapewnia wymieszanie i wyrównanie pola po pracy przedniej sekcji. Bardzo szeroki wachlarz wałów doprawiających do wyboru pod odpowiednie rodzaje upraw, został opracowany z myślą o wydajnej i konsekwentnej uprawie gleby. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i porównania poszczególnych modeli.
Opis wkrótce
Kultywator dłutowy SUPER jest dedykowany do płytkiej uprawy gleby. Proponowany jest w czterech szerokościach roboczych, przy czym maszyny od 4m do 6m są rozkładane hydraulicznie. Kultywatory dłutowe bardzo dobrze sprawdzają się przy mieszaniu resztek pożniwnych na maksymalnej głębokości do 15cm. Ustawione w 4-rzędach sprężynowe zęby 70×12 z możliwością zastosowania różnych redlic roboczych zapewniają dobre podcieńcie, spulchnienie oraz równomierne rozłożenie resztek pożniwnych. Możliwość zastosowania belki z pazurkami przed i za wałem, dodatkowo zapewnia wyrównanie pola po przejeździe agregatem. Różnorodność wałów roboczych, do wyboru z palety proponowanych, daje wygodę ich dopasowania do różnych klas ziemi. W razie trudności z dopasowaniem odpowiednich rozwiązań do potrzeb zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami firmy Mandam.
UPRAWA I SIEW
Wały uprawowe stosowane do zagęszczenia i wyrównania gleby przed lub po siewie doskonale poprawiają strukturę gleby oraz pomagają jej zatrzymać wilgoć. Różne wersje wałów uprawowych, na przykład wzbogaconych o rzędy noży rozdrabniających lub we włókę równającą regulowaną mechanicznie i hydraulicznie, pozwala dopasować odpowiednią maszynę do konkretnych zastosowań.
Zestaw uprawowo-siewny GAL Combo to połączenie brony talerzowej z siewnikiem zbożowym. Brona talerzowa Mandam GAL-P 3,0 posiada bezobsługowe piasty umieszczone na skróconych grządzielach, wyposażone w talerze uzębione o średnicy 465mm. Taka konstrukcja sprzyja obniżeniu środka ciężkości zestawu, przy zachowaniu ok. 60 cm prześwitu pod ramą. Piasty talerzy w GAL-P, jak we wszystkich bronach talerzowych Mandam, objęte są 5-cio letnią gwarancją, bez limitu przepracowanych hektarów. Hydrauliczna regulacja głębokości pracy (HRGP) jest w standardzie maszyny. Składane talerze obrysowe oraz zawieszone na resorach ekrany boczne są w standardzie maszyny. Talerzówkę można doposażyć w jeden z trzech opcjonalnych wałów doprawiających: Packer, Gumowy lub Dyskowy.
Wały Campbell MWC to wały uprawowe do podwieszania na przednim TUZ-ie ciągnika. Po odpowiednim zablokowaniu łoża może być podwieszany na tylnym TUZie. Ich głównym celem jest zagęszczenie i wyrównanie pola przed lub podczas siewu, zatrzymanie wilgotności gleby, polepszenie jej struktury. Narzędziem roboczym są koła „ Campbell” o średnicy 700,800 lub 900 mm. Wersja wału Campbell z włóką MWW dodatkowo wyposażona jest w dwa rzędy noży rozdrabniających.
Wały Cambridge MCB mają szerokie zastosowanie w uprawie przedsiewnej i w pracy pożniwnej, by przyśpieszyć proces gnicia słomy i resztek pożniwnych. Znajdują one również zastosowanie na terenach zielonych. Ich głównym przeznaczeniem jest wyrównanie pola, zatrzymanie wilgotności gleby, polepszenie jej struktury. Narzędziami roboczymi wałów są koła żeliwne o średnicy 525 mm. Wersje MCW dodatkowo wyposażone są w włókę równającą regulowaną mechanicznie i hydraulicznie.
Do uprawy przedsiewnej wymagane jest: dobre wyrównanie, kruszenie przy dobrym zagęszczaniu (ubijaniu) na różnorodnych glebach. Wał STAR jest idealnym narzędziem do tego typu zadań. Ciężkie żeliwne koła wału zachodzą między siebie aby samoczynnie się oczyszczać w trakcie pracy. Wał STAR wyposażony jest naprzemiennie w koła żeliwne 550 mm i 500 mm. Zróżnicowana wielkość kół sprawia, że gleba zagęszczana jest dwuwarstwowo. W wersji STAR TANDEM koła są jednej średnicy (fi 550 mm) jednak rozmieszczone są w dwóch rzędach dzięki czemu prędkość pracy może być większa.
Seria kultywatorów uprawowych BEST to pierwsza nowość firmy MANDAM w roku 2019. Bazując na blisko 30-letnim doświadczeniu MANDAM wprowadza do sprzedaży serię maszyn niezbędnych w każdym gospodarstwie. Po roku prób i testów firma MANDAM jest przekonana, że Kultywator Uprawowy BEST sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach nie mając sobie równych. Efektem pracy Kultywatora BEST jest idealne przygotowanie gleby pod siew oraz kiełkowanie roślin bogatych w wartości odżywcze, wodę i tlen.
Best jest maszyną wielosekcyjną. Poprzez rozbudowaną ofertę opcji, Klient ma możliwość skonfigurowania maszyny wg własnych potrzeb. W zależności od warunków pracy i typu uprawy Klient ma do wyboru:
– spulchniacze śladów opon ciągnika
– włókę prostą amortyzowaną sprężyną lub włókę zacierającą typu Crossboard regulowaną hydraulicznie
– trzy różne rodzaje zębów ułożonych w pięciu rzędach: proste 32×12 (standard) lub 45×12 (opcja) oraz 32×12 typu „S” (opcja).
– trzy różne sekcje doprawiające: wał strunowy uzębiony tandem o średnicy 300 mm każdy, belka z pazurkami przed wałem, a za nią pojedynczy uzębiony wał strunowy o średnicy 300 mm lub belka z pazurkami przed wałem, a za nią uzębiony wał strunowy tandem o średnicy 300 mm każdy.
– oświetlenie LED
Dodatkowo maszyny w szerokościach 4 i 6 m w standardzie wyposażone są w 4 koła podporowe.
Od roku 2019 MANDAM proponuje maszynę BEST 2 dwóch szerokościach roboczych – 4 i 6 m. Zamówienia na te maszyny są realizowane już od jesieni 2019 roku. Producent maszyn rolniczych Madam planuje jednak poszerzyć gamę tych maszyn o kolejne szerokości robocze. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają przedstawiciele gliwickiego producenta.
Kultywator przedsiewny FLEX to sprawdzona konstrukcja maszyny przeznaczonej do przygotowania gruntu pod siew. Oferowany jest w szerokościach roboczych od 3 do 6 m w wersji zawieszanej (model FLEX) lub półzawieszanej (model FLEX-K).
W przedniej sekcji maszyna wyposażona jest w zacieracze śladów, których celem jest wzruszenie ugniecionej przez koła ciągnika gleby. Dalej wał płaskownikowy o średnicy 355 mm, który poprzedza trzy rzędy zębów sprężystych 32×10 (w standardzie z redlicą prostą, a na życzenie Klienta z gęsią stopą 180 mm). Lekka włóka wyrównująca jest ostatnim elementem przed zestawem dwóch wałów. Pierwszy z nich – płaskownikowy o średnicy 300 mm odpowiada za rozdrabnianie pozostałych brył ziemi. Drugi – kołeczkowy żeliwny o średnicy 400 mm zagęszcza glebę idealnie przygotowując ją pod siew.
Pola robocze kultywatora FLEX zawieszone są na okrągłych rurach dzięki czemu lepiej układają się do nierówności gruntu.
ŁĄKA
BRONA WIRNIKOWA EKO-WIR (PIELNIK)
Opis wkrótce
Hybro w pierwszej sekcji składającej się z włók żeliwnych wyrównuje powierzchnię łąki, niweluje kretowiska, rozdrabia odchody zwierzęce i wykonuje wstępną areację. Druga sekcja brony sprężynowej doskonale spełnia funkcję areacji łąk i innych obszarów zielonych, znakomicie przygotowując je pod siew trawy (dosiewanie ubytków). Hybro może być wyposażone na życzenie klienta w siewnik pneumatyczny i walce cambridge do siewu trawy.
CHWASTOWNIK EKO-FINGER
Łamacz słomy MBS
SIEWNIKI
Opis wkrótce